Mutfaklar; yemek hazırlama, servis etme, bulaşık yıkama amaçları dışında birer yaşam alanı olarak kullanılan ve evde en uzun süre vakit geçirdiğimiz odalardır.

Uzun vakitler geçirdiğimiz mutfaklarımızın işlevsel ve rahat kullanılabiliyor olması gerekmektedir.  Bu nedenle bütün ihtiyaçlarınızı karşılayacak ve kolaylaştıracak şekilde dekore edilmesi gereken mutfak bir hayli önem arz ediyor.

Mutfak dekorasyonunda dikkat etmemiz gereken birçok önemli nokta var bunlar en küçük çekmece kulpundan mutfağın tüm odalarla olan uyumuna kadar uzanabiliyor. Bu yazımızda sizlere kapsamlı bir mutfak tadilatı için önerilerde bulunacağız.

1- Mutfak Dolabı

Mutfak dolaplarınız eskidi ve yenisiyle değiştirmek istiyorsunuz ya da yeni taşınacağınız evin mutfağında tamamen yeni bir tasarım yapmayı planlıyorsunuz. Mutfak dekorasyonunun olmazsa olmazı, alanı daha verimli kullanabilmenizin sırrı, hiç kuşkusuz ki mutfak dolapları!

Mutfak dolabı seçiminde ilk olarak hangi tarzda istediğinize karar vermek ve kullanıma uygun alan belirlemek oldukça önemlidir. Özellikle mutfak dolabı seçimi sırasında alanı verimli bir şekilde kullanmanıza yardımcı olabilecek boyutta ve tasarımdaki ürünleri tercih etmeniz mutfaktaki zaman tasarrufunuz için iyi olacaktır.  Decus Kitchen uzman ekibi sizin için mutfağınızdan ölçü alarak aklınızdaki fikirleri size tasarım olarak sunmakta ve son seçimi size bırakmaktadır.

Decus Kitchen- Alba

2- Fonksiyonel Tasarımlı Mutfak Adaları

Sahip olduğunuz mutfak alanına göre pratik bir mutfak hayatına sahip olmak için işlevsel özelliklere sahip, fonksiyonel tasarımlı mutfak adaları tercih edebilirsiniz.

Mutfak adaları sahip oldukları alt hacimleri ile sizlere hem muhafaza alanı oluşturacak hem de mutfak içinde düzenli bir yerleşim imkanı sağlayacaktır.

3- Mutfak Aksesuarları

Mutfak dolaplarınızla ile birlikte batarya, mutfak kulpları vb. aksesuarlarını seçmek tasarımda bir bütünlük için önemli bir detaydır. Mimarlarımız ile beraber seçtiğiniz ürünler proje olarak tasarlanır ve size sunulur.

4- Elektronik Eşya Seçimi

Mutfağın en önemli işlevsel parçalarından biri olan elektronik eşyalar mutfağın şık ve bütün gözükmesi için oldukça önemli. Mutfaktaki canlı ve şık bir görünüm elde etmek için renkli elektronik mutfak eşyaları ile mutfağınızı canlandırabilirsiniz.  

5-Duvar Boyası ve Kaplamalarında Yeniliğe Gidin

Duvarlar, mutfak dekorasyonunda sizi en çok düşündüren kısımlardan biridir. Duvarların rengini dolaplarınızla uyumlu renkler yapabilir yada kontrast renkler kullanarak tasarımda canlılığı sağlayabilirsiniz.  Duvarda tezgâh arası seramik modelleri de oldukça çarpıcı dekorasyon fikirlerinden biridir. Mutfağınızın ortamını bir anda tamamen değiştirmek için tezgâh arası seramik modelleri, oldukça farklı dekorasyon biçimlerinde kullanılabilen, birbirinden pek çok farklı tasarım ve doku ile ayrılabilen öğelerin başında gelir.

6- Zemin

Gir çık mekanlar olan mutfakların zamanla zemini aşınır yada çatlamalara sebebiyet verebilir. Bunun için dayanıklı malzeme seçmelisiniz ama sadece dayanıklı olması yetmez. Mutfak dekorasyonunda en çarpıcı bölümlerden biride zeminlerdir. Mutfağınızın zemin kaplaması için kauçuk, epoksi, granit, ahşap, laminat parke, seramik vb. malzemeler kullanabilirsiniz.

7- Aydınlatma

Yaşam alanlarıyla iç içe olan mutfaklarda aydınlatma ünitelerinin sadece ortamı değil aynı zamanda tezgah üstünü de desteklemesi gerekir. Yemek hazırlığı sırasında ve sonrasında kullanılacak malzemeler eşliğinde mutfakta günün farklı saatlerinde istenen aktiviteler gerçekleştirilebilir.